čtvrtek 17.10.2019 Svátek má: Hedvika.

Mapa Tolštejnského kraje

Přehledná interaktivní mapa.

Firmy v kraji

Nabídka firem z Tolštejnského kraje.

Počasí


Bubileg CMS

Systém pro správu obsahu.

pict

Válka však nekončí

 

Tuto část začněme vzpomínkou paní Markéty Vackové, dcery Johanna Karla Münzberga, zvaného "Poslední", hostinského hradní restauraci na Tolštejně:

 

„Dne 8. května jsme ještě s několika hosty, kteří k nám utekli ze Zhořelce, stáli ve 12 hodin v noci na vrcholu kopce (na Tolštejně). Přesně o půlnoci skončilo dunění fronty, pak ale zaznělo na stožecké silnici, ucpané prchajícími německými vojáky a uprchlíky pár výstřelů. Vojáci odhazovali své zbraně na okraj silnice. Byl to zmatek, vyvolávající největší úzkost. K nám nahoru se náhle přihnaly supíc moje teta Marie Boschová, žena bratra mé matky, s dcerou Lilly, které utekly před děsnou vřavou v údolí. Bydlely tehdy v malém domku hajného, posledním na levém okraji silnice z Lesného na Šébr. Strýc zůstal v domku.

 

Příští den ráno nastalo nezvyklé ticho. Tehdy jsme mívali velmi dobrý dalekohled zn. Zeiss a mohli jsme tak dobře pozorovat, jak v poledne sjížděli dolů od Studánky první ruské pancéře, které si u restaurace "U jelena" v Dol. Podluží udělaly přestávku. Teprve později táhly Lesném i další oddíly směrem na Šébr. Někteří místní zvědavci, kteří se postavili na silnici, přišli o své hodinky. Ke strýci do hájenky přišli vícekrát Rusové s ukradenou drůbeží a vařili si tam z ní svoji stravu. Strýci nic neudělali, musel s nimi jen jíst."

 

Ráno dne 9. května 1945 se polské, ale i německé ozbrojené síly daly do pohybu. Okolo tří hodin trval boj o vypuzení němců z okolí Lipové, kde se zachytily zbytky 72. pěší divize Wehrmachtu a neznámé skupiny SS. Tyto jednotky později ustoupili pravděpodobně směrem ke Krásné Lípě, odtud k Děčínu a dále k americkým liniím.

 

K prudkým střetům došlo u Mikulášovic se zadními voji ustupujících jednotek Wehrmachtu a pravděpodobně strážního oddílu SS z továrny z Mikulášovic. Do boje se v potyčkách měli zapojit na německé straně zbytky neustanovené východní dobrovolnické formace. Podle vzpomínek tehdy malého chlapce Kurta Mülera, ročník 1934, měli tyto formace ustupovat i přes železniční přejezd v Dolním Podluží. Jednalo se o vojáky v německých uniformách, hovořících slovanským jazykem. Tyto vzpomínky potvrzují nálezy identifikačních známek dobrovolníků na ústupové trase Chřibská - Křížový Buk - Česká Kamenice.8

 

Fotogalerie

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Pension Slunečnice

Pro turisty, kteří mají Lužické hory prochozené křížem krážem, doporučujeme Pension Slunečnice v Krkonoších.

pict

Privat Vovsíkovi

Ubytování v soukromí.

pict

Restaurant U Routů

Stylový rodinný restaurant.

pict

Westfront 1945

Cesta do říše zla ...

pict

Tolštejnský kraj, právo na libovolnou změnu vyhrazeno, v1.71L, webmaster: info@tolstejnsky-kraj.cz, powered on bubileg cms

jméno: heslo:
Přihlášených uživatelů: 0.