čtvrtek 17.10.2019 Svátek má: Hedvika.

Mapa Tolštejnského kraje

Přehledná interaktivní mapa.

Firmy v kraji

Nabídka firem z Tolštejnského kraje.

Počasí


Bubileg CMS

Systém pro správu obsahu.

pict

Na Prahu !!!

 

Urputné boje u Bautzenu trvaly do 26. dubna 1945. Němci se pokusili znovu útok obnovit do 30. dubna 1945, ale poté tento tlak zeslábl. RA a 2. AWP se z této německé operace vzpamatovávala do 4. května 1945, kdy dostala 2. polská armáda rozkaz maršála Koněva prolomit nepřátelskou obranu na úseku mezi lužickými městečky Kamenz a Neschwitz a postupovat na čáru Bad Schandau - Ebersbach a potom dále do Čech (tehdejších Sudet a dále do Protektorátu).

 

Posledním dějstvím války se měl stát Šluknovský výběžek a dále pak prostor směrem na Prahu. V první vlně polského úderu na Šluknovský výběžek stála 9., 5., 8. a 7. polská pěší divize a ve druhé vlně 10. polská pěší divize a 1. obrněný sbor jako armádní rychlá skupina. Největší tíhu boje měla nést 9. a 5. pěší divize, spolu s dalšími menšími polskými pozemními svazy.

 

Proti těmto polským silám stály zbytky 269. a 72. německé pěší divize a 545. divize lidových granátníků spadající pod 4. tankovou armádu armádní skupiny "Mitte".5 Spolu s těmito jednotkami byl prostor nasycen různými záložními, strážními a dokonce dobrovolnickými jednotkami.

 

Okolo 6. května 1945 bylo polským průzkumem zaznamenáno, že se tyto jednotky pokoušejí odpoutat na jih od frontové linie a ustoupit na další linii obrany. Tato linie se měla opírat o Lužické hory, ale k tomuto již nedošlo. Následným postupem polských jednotek nebylo zaznamenáno většího odporu, až před předválečnými hranicemi ČSR byl zaznamenán odpor a dne 8. května 1945 se podařilo dosáhnout Bautzenu.

 

K překročení předválečných hranic došlo v dopoledních hodinách 8. května 1945 u osady Severní. Přímo v Severní však nedošlo ke střetům a tato byla obsazena bez boje 34. plukem 8. polské pěší divize. Divize dále pokračovala k nedaleké obci Lobendava, kde byl již pluk přivítán nepřátelskou palbou.

 

Došlo zde ke střetům s německou posádkou o velikosti jedné roty (cca 180 vojáků). Do boje se zapojilo polské, ale i německé samohybné dělostřelectvo. Poláci zajali okolo 130 vojáků6 a velké množství vozidel. Odpor v okolí byl likvidován do 18:00 hod. dne 8. května 1945. V tento den, jenž měl být posledním dnem války, padlo v boji o tuto obec 19 polských vojáků. Tito vojáci jsou pochováni na místním hřbitově a je jim věnován udržovaný pomník7 (http://www.vets.estranky.cz/clanky/vpm-okres-decin/lobendava).

 

Vzpomínkou na poslední den války v Lobendavě je nám výtažek z protokolu o výslechu tehdejšího římsko-katolického faráře v Lobencdavě Rudolfa Potsselta:

 

„Dne 7.5. 1945 přišla-přijela jednotka tankového vojska z Budyšína. V obci Severní a v Lobendavě zůstala jednotka 3 tanků a asi 1 rota vojska pod velením dvou důstojníků v hodnosti poručíka a nadporučíka. Dne 8.5. 1945 dostala jednotka od velitelství z Budyšína příkaz zadržet polské jednotky v obci Lobendava až do večera. Kolem 9:30 hodin dorazila prvá jednotka polského vojska do obce Severní...."

 

Podle tohoto protokolu boje v okolí trvaly do 18:00 hod. dne 8. května a Lobendava byla pevně obsazena do 21:00 hod. Podle další výpovědi faráře se dala polská armáda do pohybu ve 4:30 hod. následujícího dne 9. května 1945.

 

9. květen 1945 měl být prvním dnem míru, ale...

 

Fotogalerie

Postup polské pěchoty
Postup polské pěchoty
Opuštěná technika Wehrmachtu
Opuštěná technika Wehrmachtu

Pension Slunečnice

Pro turisty, kteří mají Lužické hory prochozené křížem krážem, doporučujeme Pension Slunečnice v Krkonoších.

pict

Privat Vovsíkovi

Ubytování v soukromí.

pict

Restaurant U Routů

Stylový rodinný restaurant.

pict

Westfront 1945

Cesta do říše zla ...

pict

Tolštejnský kraj, právo na libovolnou změnu vyhrazeno, v1.71L, webmaster: info@tolstejnsky-kraj.cz, powered on bubileg cms

jméno: heslo:
Přihlášených uživatelů: 0.