čtvrtek 23.11.2017 Svátek má: Klement.

­­­Bitva u Bautzenu

Dodnes se vedou spekulace o smyslu této operace a jejím významu na konci války. Jisté je, že šlo o poslední německou lokální ofenzívu Třetí říše, která však upadla v zapomnění. Jako důvody této operace jsou udávány snahy o znovuzískání iniciativy na východní frontě, odlehčení tlaku na Berlín, nebo měla být operace počátkem ofenzívy vedoucí k vyproštění obléhaného města Breslau (město označované jako Festung Breslau padlo 6. května 1945). V současné době se dokonce vynořily fantastické spekulace, že operace měla vést k získání času k nasazení atomové bomby údajně zkoušené v dolním Slezsku.

Ať už byly důvody ofenzívy jakékoli, tak tato německá kampaň se stala posledním taktickým vítězstvím Wehrmachtu, které mělo tragický dopad na 2. polskou armádu. 2. polská armáda utrpěla od 16. dudbna do 4. května 1945 následující ztráty:

• 4 902 zabitých
  • 2 798 pohřešovaných
  • 10 532 raněných

Jednalo se 20,3 % početního stavu armády před 16. dubnem 1945. Kromě toho 2. armáda ztratila 160 tanků, 45 samohybných děl. Němcům se dokonce podařilo část odepsané techniky znovu nasadit proti jejich majitelům a generálové Wehrmachtu nešetřili vyznamenáními pro své vojáky.