čtvrtek 17.10.2019 Svátek má: Hedvika.

Mapa Tolštejnského kraje

Přehledná interaktivní mapa.

Firmy v kraji

Nabídka firem z Tolštejnského kraje.

Počasí


Bubileg CMS

Systém pro správu obsahu.

pict

Jak se to stalo

 

Hlavním aktérem posledního dějství byla 2. polská armáda (2.AWP) a na jejím levém křídle 52. sovětská armáda. 2. AWP národnostní armádou Polska na východní frontě, která bojovala po boku Rudé armády jako česká Svobodova armáda.

 

Dne 16. dubna 1945 zahájila sovětská vojska mohutnou ofenzívu na frontě od Baltu až k tehdejším sudetským horám, nikdo netušil jaký tato operace bude mít dopad na 2. AWP. Cílem mohutného útoku z východu byl Berlín. 2. polská armáda útočila ve směru na Drážďany a kryla tak hlavnímu uskupení útočících armád levý bok. 2. AWP si vytvořila dvě předmostí u Rothenburgu ze kterých vyrazila na Drážďany.

 

V důsledku takovéhoto prudkého postupu si sama odhalila své levé křídlo. Ve dnech 19. - 26. dubna 1945 se na tomto směru rozhořely prudké boje a později se toto uskupení se stalo obětí prudkého německého protiútoku. 2. AWP byla roztažená na koridoru o délce 85 km a širokém 15 - 20 km. Dne 22. dubna dokonce dosáhly 8. a 9. pěší divize s 1. obrněným sborem pozice ve vzdálenosti 8-10 km od Drážďan.

 

Již zmíněný koridor byl však nasycen obklíčenými německými vojsky a následný protiútok Wehrmachtu byl pro Poláky zdrcující. Wehrmacht doslova vrazil klín mezi Rudou armádu a polské vojsko. V důsledku tohoto například došlo k rozdrcení 5. polské pěší divize2, další divize se dali na ústup a nebo byly nuceny přejít do obrany.

 

Německý protiútok znovu vyprostil německý Bautzen ze sovětského sevření a vrhl frontovou čáru dál na sever. Velitel 2. AWP generál Karol Świerczewski požadoval po sovětském velení zastavení všech útočných operací své armády a přechod do obrany za účelem zastavení německého protiútoku.

 

Nejprve se mu dostalo kategorického odmítnutí, ale později pod vlivem událostí byli nuceni tak učinit. Na 2. AWP útočilo nezanedbatelné uskupení tankové divize Luftwaffe „Hermann Göring", 20. tankové divize, jednotky 17. a 72. pěší divize Wehrmachtu. Tato německá operace měla takový význam, že bylo na podpoření úderů povoláno i několik jednotek německého Volkssturmu (Německá domobrana). Např. z frýdlantska byla odeslána jedna rota. Tato domobrana byla jinak primárně určena k obraně vlastního regionu.

 

 

Vzpomínka pamětníka:

Na onu dobu vzpomíná Anelise Casková (rozená Schreiberová, ročník 1928), která tehdy žila ve Varnsdorfu se svým otcem. Její otec byl příslušníkem Volkssturmu a měl nastoupit k nasazení do Žitavy. Tehdy nenastoupil a jen díky brzkému konci války si toho nikdo nevšiml. Přitom se vystavoval přísnému postihu zastřelení.

 

Fotogalerie

Generál Karol Świerczewski
Generál Karol Świerczewski
Foto neznámého příslušníka
Foto neznámého příslušníka
Postavení polské armády
Postavení polské armády

Pension Slunečnice

Pro turisty, kteří mají Lužické hory prochozené křížem krážem, doporučujeme Pension Slunečnice v Krkonoších.

pict

Privat Vovsíkovi

Ubytování v soukromí.

pict

Restaurant U Routů

Stylový rodinný restaurant.

pict

Westfront 1945

Cesta do říše zla ...

pict

Tolštejnský kraj, právo na libovolnou změnu vyhrazeno, v1.71L, webmaster: info@tolstejnsky-kraj.cz, powered on bubileg cms

jméno: heslo:
Přihlášených uživatelů: 0.