čtvrtek 21.9.2017 Svátek má: Matouš.

Představení města

Město Varnsdorf leží v nejsevernější části České republiky na úpatí Lužických hor v průměrné nadmořské výšce 332 m. Rozprostírá se okolo říčky Mandavy a je ze tří stran obklopeno hranicí se Spolkovou republikou Německo. Se svými 16 tisíci obyvateli je druhým největším městem okresu Děčín a zároveň největším městem Šluknovského výběžku. Původní obec vznikla kolonizací v polovině 13. století. Po sloučení s dalšími pěti osadami v polovině 19. století se Varnsdorf v roce 1849 stal největší vesnicí v rakouské monarchii. Dne 28. července roku 1868 povýšil císař František Josef I. Varnsdorf na město. Po dalších dvaceti letech schválila obecní rada vlastní městský znak podle návrhu Augustina Frinda z Krásné Lípy.

Na území Varnsdorfu docházelo od druhé poloviny 17. století k rozvoji tkalcovství, které se stalo základem budoucího textilního průmyslu a strojírenské výroby. Městská zástavba pochází hlavně z 19. a začátku 20. století. Jednou z nejvýznamnějších staveb ve městě je barokní kostel sv. Petra a Pavla na náměstí E. Beneše. Dne 29. června 1830 se zde uskutečnila pod vedením místního učitele Johanna Vinzenze Richtera světová premiéra Beethovenova díla Missa solemnis. Událost dnes připomíná pamětní deska na zdi kostela.

Další významnou památkou je starokatolický kostel Proměnění Páně, který je nejstarším starokatolickým kostelem vůbec. Starokatolická církev vznikla jako důsledek rozkolu v římskokatolické církvi po prvním vatikánském koncilu, na kterém biskupové v roce 1870 přijali dogma o papežově neomylnosti. Z umělecké výzdoby zaujme socha Krista na oltáři od významného vídeňského sochaře, varnsdorfského rodáka Vinzenze Pilze, pochovaného ve Vídni.

Za povšimnutí stojí též novogotický kostel sv. Karla Boromejského, který byl postaven podle plánů architekta Antona Möllera v letech 1903 - 1912. Pro nedostatek financí zůstala věž kostela nedokončena, proto je lidově nazýván „kostelem bez věže". Bez zajímavosti není skutečnost, že zde působila i evangelická církev, jejíž kostel z roku 1904 je vystavěn v novogotickém slohu z červených glazovaných cihel.

Ve městě najdeme stavby s prvky lidové architektury. Jde především o roubené domy s tak zvanou podstávkou, charakteristické pro zdejší region a oblast Horní Lužice. Dřevěná konstrukce, postavená před roubenou stěnou přízemí podpírá patro, které je buď roubené nebo hrázděné. Některé z těchto domů jsou opatřeny honosnými pískovcovými portály.

Městské muzeum od roku 1939 sídlí v budově, kterou v roce 1834 postavil továrník Johann Lindner. V současné době probíhají v muzeu menší regionální výstavy, své sídlo zde má spolek Kruh přátel muzea Varnsdorf. Nejnovější událostí kulturní historie města je objev PhDr. Tomáše Edela, podle něhož po staletí marně hledaným autorem první česky psané tzv. Dalimilovy kroniky je pravděpodobně johanitský kněz, komtur žitavské komendy Jindřich z Varnsdorfu, který zemřel po roce 1334.

Městské divadlo, které vzniklo v roce 1956 přestavbou někdejšího Dělnického domu, zajišťuje divadelní, koncertní a další kulturní představení pro Varnsdorf a přilehlou oblast Šluknovska. Významné postavení ve městě má městská knihovna. Jedinečné jsou aktivity města v oblasti česko-lužických vztahů. V roce 1945 poskytuje město domov „lužickosrbskému Smetanovi" Bjarnatu Krawcovi (1861-1948) a jeho dceři Hance (1901-1990), grafičce a malířce. Oba jsou pochováni v rodinné hrobce na místním hřbitově.

Restaurace s rozhlednou na znělcovém vrchu Hrádku byla postavena podle plánů architekta Möllera v roce 1904. V současné době prochází objekt rozsáhlou rekonstrukcí. V roce 2003 byla opět zprovozněna vyhlídková věž (29 m), která nabízí nádherný výhled na Varnsdorf a sousední Seifhennersdorf v pozadí s Lužickými horami. Součástí Varnsdorfu je od roku 1980 nejvýše položená obec regionu Studánka s pseudorománským kostelem sv. Františka z Assisi z roku 1872. I zde najdeme mnoho roubených staveb, dokládajících vývoj lidové architektury.

Pro sportovní vyžití město nabízí fotbalové hřiště s umělým trávníkem a moderní lehkoatletický stadion s umělou dráhou, sportovní halu, krytý plavecký bazén, tenisové kurty a zimní stadion. K rekreaci je využíván rybník, lidově zvaný „Mašíňák" na jižním okraji města.

Z pohledu turistiky je Varnsdorf výhodným nástupním místem pro výlety do CHKO Lužické hory a blízkých národních parků v Českém a Saském Švýcarsku. Pro přeshraniční turistiku lze použít silniční přechod do Seifhennersdorfu a Groβschönau, železniční přechod na nádraží nebo hraniční stezku pro pěší a cyklisty do Seifhennersdorfu. V blízkém okolí lze navštívit zříceninu hradu Tolštejn, který býval sídlem Vartenberků, později Berků z Dubé a Šlejniců. V době třicetileté války vyhořel a od těch časů byl pustý. V současné době nabízí vyhlídku do okolí a hradní restauraci.

Pohled z rozhledny na hoře Jedlová patří k nejkrásnějším v celém širokém okolí. Pro milovníky zimních sportů vede až na její vrchol lyžařský vlek. Velmi oblíben je lyžařský areál v Horním Podluží s umělým zasněžováním.